Tatil Uçak Otel

Ana Sayfa | Otel Arama | Tatil Bölgeleri | Otel Ekle | Üye Girişi | İletişim

Anahtar kelime:    


Resimleri büyültmek için üzerlerine tıklayınız.
MACARİSTAN BALATON


Balaton
Avrupa’nın en büyük tatlı su gölü 80 kilometreye yayılıyor ve kuzeybatı köşesindeki ilgi çekici bölgeler arasında, hoş üniversite kenti Keszthely ve Héviz’in termal suları bulunuyor. Kentin havaalanı, Sarmellék’te eski bir Sovyet üssü, FlyBalaton adıyla pazarlanıyor. Havaalanı daha önce yalnızca Orta Avrupa’nın sağlık turistlerine hizmet veriyordu.


Aristokrat Macarlar ve Orta Avrupalılar 1700’lerde gölün çevresinde kaplıcalar ve villalar inşa etti; daha sonra buraya ulaşan bir demiryolu hattı açıldı. Ardından komünistler gölün çevresinde tatil kampları kurdu. Sığ, bulanık sularında çocuklar güven içinde yüzebiliyor ve Doğu ve Batı Almanlar burada buluşabiliyordu.

Güney kıyı hâlâ biraz yıkık dökük duruyor ama kuzey kıyı kaleler, asma bahçeleri ve çekici üniversite kenti Keszthely gibi kaplıca merkezleriyle anılıyor. Yıl boyunca görece canlı olan Keszthely, Macaristan’ın en çok ziyaret edilen turist mekanlarından, neo-Barok Festetics Sarayı’na (Kastély utca 1, 314194, www.helikonkastely.hu) ev sahipliği yapıyor. En büyük ilgi merkezi Helikon Kütüphanesi, 15. yüzyıldan itibaren 80.000 kitap barındırıyor. Klasik müzik konserleri bütün yaz boyunca sürüyor. Aydın Festetics ailesi bölgenin yakınında Avrupa’nın ilk tarım üniversitesi Georgikon’u (Berscényi utca 67, 311563) inşa etti; bunun bir kısmı şimdi müze olarak hizmet veriyor.

Keszthely’deki diğer ilgi çekici yerler, merkezde, yaya yolu haline getirilmiş Kossuth utca’da toplanmış. Balaton Müzesi (Muzeum utca 2, 312 351, www.zmmi.hu) ve Panoptikum (Kossuth utca 11, 318855, www.panoptikum.mool.hu) da buna dahil. Panoptikum’un eşsiz sergisinde Macar parlamentosunun dört milyon adet salyangoz kabuğundan yapılma bir modeli yer alıyor.

Kossuth utca’da dolaşın, kentin otogar, gar ve limanıyla -Keszthely bölgenin ana ulaşım merkezi- ve göl kıyısındaki plajıyla karşılaşacaksınız. Mütevazı bir ücret yüzme, su kaydırağı ve çeşitli su sporları olanaklarından yararlanmanıza imkan veriyor (Bilet ofisi: 315331).

• Turizm Ofisi: Tourinform, Kossuth utca 28 (314 144, www.keszthely.hu)

FESTİVALLER
Keszthely, yazın düzenlenen geniş kapsamlı Balaton Festivali’nin merkezi (www.balaton.hu). Festival haziranda gerçekleşiyor ve müzik, tiyatro ve sanata yer veriyor. Haziran ortasında, Keszthely’nin göl kıyısında gayri resmi sokak sanatları etkinliği de düzenleniyor.

KONAKLAMA
Keszthely’de yıl boyu açık Bacchus (yukarıda; www.bacchushotel.hu, 48d -58d) kimisi balkonlu zarif odalara ve muhteşem yarım pansiyon fiyatlarına sahip. Oteller göl kıyısındaki set boyunca sıralanıyor. Hullam (312 644, 43d-66d) kendine özgü bir karaktere sahip. Konuklar Helikon’da yüzme havuzunu kullanabilir (889 600, www.danubiusgroup.com/helikon, 80d, aralık-şubat arası kapalı). Helikon plajın üzerindeki kendi küçük uzantısına kurulmuş modern, uzun bir bina ve sauna ile çeşitli spor olanaklarına sahip.

Heviz’e daha yakın olan üç yıldızlı Hotel Ovit (Alsopahoki ut. 515 130, www.hotelovit.hu, 40d-60d), yıl boyunca açık ve bir parka inşa edilmiş. Gym, sauna ve spor olanakları bedava, tam ve yarım pansiyonlar gülünecek kadar ucuz ve iki kişilik bir apartman, çift kişilik bir odadan yalnızca 10d daha pahalı.

NE YENİR
Klasik Balaton yemeği fogas, göle özgü tatlı su levreği benzeri bir balık; genelde ekmek kırıntıları (rantott ya da rantva) içinde sunuluyor, ama şarap sosuyla birlikte çok daha leziz. Fogas’ı denemek için en iyi yerlerden biri Hotel Bacchus’un zengin bir yerel şarap seçkisine sahip restoranı (Erzsebet kiralyne utca 18, 510 450). Margareta (Bercsenyi Miklos utca, 314882) da lezzetli, içten Macar yemekleri ikram ediyor. Keszthely bir öğrenci kenti olduğundan Kossuth utca’da pek çok bara rastlayacaksınız; bunlar arasında Café Pelso (No. 38, 315 415) yazları hoş bir terasa sahip.

YAKIN ÇEVRE
Héviz turistler için Macaristan’daki en büyük çekim merkezlerinden biri. Keszthely’nin sekiz kilometre kuzeybatısında yer alan Heviz, dünyanın en büyük ikinci termal gölü. Doğal pınarlar gölün her yirmi dört saatte bir, sıcak suyla yenilenmesini sağlıyor. Festetics ailesi burada 1700’lerin sonunda bir hamam inşa etti ve bir yüzyıl sonra bu dinlence yeri popüler oldu.

Kışları, buhar sıcak suların üzerinde tütüyor ve ziyaretçiler gölde kazıklar üzerine inşa edilen ahşap platformda sendeleyerek ilerliyorlar. Su yüzeyinde nilüferler açıyor. Yazları kaplıca oteller ve yıkık dökük restoranlar turistlerle doluyor. Sadece kaplıca parasını ödeyerek -Keszthely’den kalkan halk otobüsü on beş dakikada buraya varıyor- ya da kaplıca otellerinden birinde yer ayırtarak şifalı sulardan yararlanabilirsiniz.

Sağlık ve misafirperverlik sektörleri son derece gelişmiş. Danubius grubunun Kossuth utca’da her türlü masaj ve tedavi olanaklarına sahip iki dört yıldızlı oteli var: (Aqua, No. 13-15, 889500; Heviz No. 9-11, 889400). Sezon dışı indirimleri için http://www.danubiushotels.com adresini ziyaret edin. Başka her türlü otel, pansiyon ve özel oda seçenekleri http://www.heviz.hu adresinde bulunabilir.

Pek çok restoran Alman bir turistin bekleyebileceği şeyleri sunuyor: doyurucu porsiyonlar; Macaristan bayrağının kırmızı, beyaz, yeşili ve kurutulmuş renkli biber şeritleriyle yaratılmış sahte bir kırsal atmosferle hafif baharatlı Macar yemekleri. Papa’s&Mama’s (Petöfi utca 16) en güzel panoramik terasında tadılan geniş mönüsüyle kaliteye önem veren bir restoran ve kafe.

NEDEN GİTMELİ?
Kış tedavileri ve yaz eğlencesi için.
KAÇIRMAYIN
Hotel Bacchus’ta düzenli olarak gerçekleşen şarap degüstasyonları.
GARİP OLAN YANI?
Badem Ezmesi Müzesi (Katona József utca 19), Keszthely’deki Festetics Sarayı yakınında.
NE YAPABİLİRİM?
Hévíz’in termal sularında yüzebilir; bir yandan kitap okuyup bir yandan şarabınızı yudumlayarak rahatlayabilirsiniz. Harita verileri ©2008 Tele Atlas - Kullanım ŞartlarıYol bilgisi

Hava Yolları
Balaton’a gitmek için Saarmelleek’e uçmalısınız. Ancak Saarmellek’e çok az uçuş var. Sadece yazın THY+Lufthansa’nın haftasonları 08.15’te Hamburg aktarmalı uçuşları var. Balaton’a buradan tren veya otobüslerle ulaşabilirsiniz. Daha çok seçenek isterseniz en iyisi Budapeşte’ye uçmanız. Türk Hava Yolları, Austrian Airlines, Çek Hava Yolları, Swiss Air, Alitalia ve Lufthansa’nın İstanbul-Budapeşte arası seferleri bulunuyor. THY kış sezonunda 14.45’te sefer yapıyor. Haftanın günlerine ya da sezona göre bazen 07.55 seferleri de olabiliyor.

Diğer
Keszthely otobüs ve tren istasyonları hemen plajın yakınında -fakat otobüsler sizi ana Fö tér meydanında, on dakika ötede bırakıyor. Héviz’e giden otobüsler (15 dakika) her 30 dakikada bir kalkıyor. Keszthely’de her şey yürüyüş mesafesinde.

Ülke/bölge kodu
:+36 8

 

 Bu yazı 3161 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                ARAMA SAYFASINA GERİ DÖN

   
 
© Copyright 2007 Dimas İnşaat - Bilişim - Teknoloji Ltd. Şti.  ® www.tatilucakotel.com