Tatil Uçak Otel

Ana Sayfa | Otel Arama | Tatil Bölgeleri | Otel Ekle | Üye Girişi | İletişim

Anahtar kelime:    
Resimleri büyültmek için üzerlerine tıklayınız.
Kapadokya


KAPADOKYA
Kapadokya adı; Perslerin verdiği ‘Kaptatuka - güzel atlar ülkesi’ sıfatını taşımaktadır. Bir zamanların aktif volkan bölgesinde bulunan Kapadokya, dünyada doğayla tarihin bir arada görülebileceği en güzel yerlerden biridir.
Nasıl gidilir?

Nevşehir'e ulaşım en çok karayoluyla sağlanıyor. Yöreye uzanan yollar genel olarak iyi durumda. En önemli karayolu bağlantısı Ankara-Kayseri.

Bölgeye gitmek için İstanbul 'dan yola çıkmışsanız, otobanı izleyerek keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul – Nevşehir, İzmir – Nevşehir, Ankara – Nevşehir güzergahlarında her gün araç bulunabiliyor. Nevşehir Kapadokya ve Lüks Göreme Turizm gibi yerel firmaların bu güzergahlarda çok sık seferleri var. Yörenin büyük yerleşim birimlerine uzaklıkları ise şöyle: İstanbul-Nevşehir arası 730 km, İzmir-Nevşehir arası 763 km, Ankara- Nevşehir arası 276 km...

1998’de hizmete giren Nevşehir- Kapadokya Havaalanı, kent merkezine 30 km uzaklıkta.
Uçhisar’dan başlayacağınız gezintinize, Göreme, Ortahisar ve Ürgüp rotasını izleyerek devam edebilir; Avanos’a gidebilir ve yol üstünde Kızılçukur’da günbatımı manzaralarını seyredebilirsiniz

Kırşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray
Tarihi

Yapılan kazılardan edinilen bilgilere göre Nevşehir ‘in M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan bir tarihi var. M.Ö. 2000’li yıllarda Hititler’ in egemenliğinde olan Kapadokya bölgesi, M.Ö. 1150 yılında Asurlar’ ın egemenliğine geçmiş. Daha sonra M.Ö. 7. yy’ da Anadolu’nun öteki yöreleri gibi Kapadokya da İran İmparatorluğu’nun toprakları arasına katılmış. M.Ö. 333 yılında Makedonya İmparatoru Büyük İskender İran İmparatorluğunu yıkıp, burasını kendi toprakları arasına dahil etmiş.

Bölge M.Ö. 1.yy’ da Roma egemenliğini tanımış. M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasından sonra 1077’de Anadolu Selçuklu devletinin kurulmasıyla birlikte Kapadokya Türk egemenliğine girmiş. Kapadokya yöresi 1071"den önce özellikle 7. ve 8.yy" lar da doğudan İran, güneyden Arap akınlarına hedef olmuş. Hititler döneminden kalma yörede bulunan 200‘e yakın yeraltı şehri bu akınlar zamanında geliştirilmiş. Bölgenin geçmişi boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı biliniyor. Proto-hititler, Frigler, Medler, Persler, Pontus Krallığı, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar bu uygarlıklar arasında başı çekiyorlar. Kapadokya, yer şekillerindeki zenginliği volkanik oluşumlara borçlu; tarihi zenginliğini ise Kızılırmak’a ve ticaret yollarının kesiştiği noktada bulunmasına
Peribacaları
Volkanik hareketler sonucu oluşan yapılanma, arkasından su ve rüzgarın etkisiyle ‘peribacaları’ haline gelip günümüze ulaşmış ve Türkiye’nin en ilginç doğa şekillerini oluşturmuştur.
Bölgede kullanılan tek mimari malzeme taştır. Volkanik yapısı dolayısıyla çok yumuşak ve işlenilebilir olan taş, rüzgarla temas edince dayanıklı hale gelerek yapıların şekillenmesinde büyük rol oynamıştır.
Özellikle Ürgüp-Göreme bölgesi, peribacalarının yanında kayalardan oyulmuş evleri, kiliseleri ile tarihten günümüze ulaşmıştır.
Ihlara Vadisi: Kayalara oyulmuş yüzlerce kilise bulabileceğiniz bu vadide; Eğritaş, Direkli ve Yılanlı Kiliseleri günümüze ulaşmayı başarmış kiliselerdendir.
Zelve Vadisi: Yörenin en büyük kilisesi olan Üzümlü Kilise burda bulunuyor. Doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları ilginizi çekerse Zelve’de biraz zaman harcamanız gerekiyor.
Soğanlı Vadisi: Kayseri’nin Yeşilhisar sınırları içinde yer alan Soğanlı Vadisi’nde, özellikle Kubbeli Kilise ziyaret edilmesi gereken bir yapıdır. Dev bir peri bacasının kilise haline getirilişi sizi de şaşırtacaktır. Sesin geliş yönünü belli etmeyen akustik yapısıyla ilginizi çekecektir.
Avanos ve Seramik Geleneği
Hititler zamanından süregelmiş çanak-çömlek yapımı, Kızılırmak’ın getirdiği kırmızı topraktan elde edilen seramik hamuruyla kavimden kavime geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Kızılırmak kıyı kasabası Avanos ayrıca; bahçeleri, kafeleri ve barlarıyla da ilginizi çekebilir.
Avanos, günümüzde Kapadokya’nın ‘El Sanatları ve Alışveriş Merkezi’ olarak ziyaretçileri kabul etmektedir.
Zamanında Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin 20,000 insana evsahipliği yaptığı söyleniyor. Bazılarına göre ise 100,000 kişilik kapasiteye sahiptir. 18-20 kat olduğu bilinen bu yeraltı sehrinin yalnızca 8 katı temizlenerek ziyaretçilere açılmıştır.
Diğer önemli yeraltı yerleşimlerini Kaymaklı ve Öz konak bölgelerinde bulabilirsiniz.
Yavaş yavaş Nevşehir’în sembolü haline gelen balon gezileri, size olağanüstü manzarayı bir de havadan görme imkanını sunacaktır. Yaklaşık 15 dakika süren bu gezilerde gezmeye vaktinizin olmadığı yerleri görecek, ulaşma imkanınız olmayan alanları hayranlıkla seyredeceksiniz.

Bölgede karasal iklim hakim olduğundan, yaz ayları kavurucu sıcaklar yaşanır. Kış aylarında ise sizi soğuk hava ve yağış bekler. Kapadokya’nın en iyi sezonu ilkbahar ayları ile sonbaharın başı sayılabilecek Eylül, Ekim aylarıdır. Özellikle 29 Ekim ve 23 Nisan tatillerinde yerli ziyaretçilerle karşılaşırsınız.
merkezine gitmek için THY servisleri ve dolmuşlar kullanılabilir.
Ne Yenir

Kapadokya’nın yemek kültüründe pide ve kebap çeşitleri önemli bir yer tutuyor. Üçhisar’daki Yaşar Baba Restoran ve Avanos’taki Tafana, Kapadokya geziniz sırasında sizi "doyuracak" zengin tatlara sahip. Kebap demişken; gidince yemeden dönmemeniz gereken, hazırlanışı 5 saat süren yöreye özgü testi kebabını hatırlatmakta fayda var.Yörenin özgün kuzu tandırları, sebze yemekleri, türlüsü de tadılmalı. Akdeniz Kebap ve Doyum Restaurant’ta yöresel yemekleri sipariş edebilirsiniz. İçkiye gelince. Yörede yetişen üzümlerden yapılan şarapları denemeden geçmemelisiniz
Alışveriş

Kapadokya’da el sanatları çok gelişmiş. Göreme, Ürgüp, Üçhisar’da bunun örneklerine rastlayabilirsiniz. Yerel halkın atölyelerinde imal ettiği çanak, çömlekler, testiler, köylerde kadınların dokuduğu kilimler yöreyi temsil eden motifler arasında. Hediyelik eşya olarak en çok beğenilen ürünler; Peri bacaları’nın minyatürleri, biblolar, topraktan testiler ve kabartmalı duvar süsleri... Bölgede kuyumculuk da çok gelişmiş. Sarraflar Çarşısı özellikle yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Göreme’deki Uzundere ve Müze caddeleri de yine yörenin alışveriş merkezleri.
Sağlık

Bölgede devlete ait hastaneler ve sağlık ocakları bulunuyor. Kapadokya Medikal gibi özel sağlık kuruluşları da mevcut. Bölgenin kavurucu yaz sıcakları kalp hastaları için zorlayıcı. Nefes darlığı çekiyorsanız ya da sigara kullanıyorsanız, Ihlara Vadisi’nde tıkanabilirsiniz.
Yöre İçi Ulaşım

Nevşehir merkeziyle Hacı Bektaş arası 40 km; Derinkuyu, Gülşehir arası 20’şer km. Üçhisar ise 10 km uzaklıkta. Nevşehir-Kapadokya bölgesini gezmenin en pratik yolu, turlara katılmak. Böylece, birbirinden uzak yöreleri tur düzeniyle kolaylıkla görebiliyorsunuz. Ama bağımsız seyahat etmeyi seçenlerdenseniz, söz konusu mesafeleri kat etmek için, belediyeye bağlı araçları yada özel minibüsleri kullanabilirsiniz. Kent merkezinden turistik güzergahlara on beş, yirmi dakikada bir minibüs bulabiliyorsunuz.
Doğa Sporları

Kapadokya yöresi trekking için ideal.. Damsa Gölü ve Üçhisar çevresinde avcılık gibi doğa sporları yapılıyor. Bölgede çeşitli tırmanışlar da gerçekleştiriliyor. Çeşitli acenteler büyük kentlerden bölgeye ikişer, üçer günlük doğa yürüyüşleri düzenliyorlar.

 

 Bu yazı 13909 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                ARAMA SAYFASINA GERİ DÖN

   
 
© Copyright 2007 Dimas İnşaat - Bilişim - Teknoloji Ltd. Şti.  ® www.tatilucakotel.com